Program rządowy – pierwsze mieszkanie. Na czym polega i jakie warunki należy spełnić?

Własne cztery kąty to marzenie wielu osób. Kupując pierwsze mieszkanie, warto poznać program rządowy, który od 2023 roku ma wesprzeć osoby stojące przed taką inwestycją. Decyzja o zakupie domu bardzo często jest odwlekana z różnych przyczyn, a najczęściej tych finansowych. Zgromadzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych na wkład własny bywa dla młodych ludzi granicą nie do przeskoczenia. Program rządowy Pierwsze Mieszkanie to dwie możliwości wsparcia, które mogą przyspieszyć realizację tego przedsięwzięcia. Zapraszamy do lektury wpisu, w którym przybliżymy dostępne opcje.

Program rządowy Pierwsze Mieszkanie – Bezpieczny kredyt 2%

Rządowy program poprzez narzędzie „Bezpieczny kredyt 2%” umożliwia inwestycję w mieszkanie praktycznie bez wkładu własnego. Polega to na tym, że przez 10 lat budżet państwa będzie dopłacał różnicę pomiędzy stałą stopą a oprocentowaniem kredyty według stopy 2%.

Najważniejsze warunki i zasady, o jakich warto wiedzieć kupując pierwsze mieszkanie korzystając z programu rządowego w ramach “Bezpiecznego kredytu 2%”:

  • dla osoby do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu, czy spółdzielczego prawa do lokalu,
  • dla małżeństwa lub rodziców min. 1 wspólnego dziecka, przy czym warunek dotyczy przynajmniej jednej osoby,
  • max. wysokość kredytu to 500 tys. zł, a dla małżeństw i rodziców z dzieckiem 600 tys. zł.
  • kredyt może sfinansować inwestycję w rynek wtórny, oraz pierwotny, np. mieszkania deweloperskie w takich dzielnicach miasta Poznań jak Malta czy Wilda,
  • standard, czy położenie nie mają znaczenia, nie ma limitu ceny na 1 m kw., warto zatem rozważyć zakup mieszkania z kuchnią Św. Michała.

Konto mieszkaniowe w ramach programu rządowego

Osoby, które planują zakup mieszkania, mogą skorzystać z programu rządowego Pierwsze Mieszkanie, w zakresie założenia specjalnego konta oszczędnościowego. Systematyczne wpłaty to możliwość otrzymania dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa. Te środki będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania, lub na wkład w inwestycję. 

Najważniejsze informacje dotyczące konta mieszkaniowego w ramach programu rządowego:

  • dla osoby, która nie ma mieszkania bądź mieszka w niewielkim mieszkaniu z co najmniej dwójką dzieci,
  • trzeba dokonać min. 11 wpłat rocznie w określonej wysokości,
  • po zakończeniu oszczędzania na wydanie środków jest 5 lat.

Program rządowy „Pierwsze Mieszkanie” – czy warto?

Rosnące koszty materiałów budowlanych i wynagrodzeń sprawiają, że praktycznie każdy deweloper Poznań, Warszawa czy z innych miast był zmuszony podnieść ceny. W obliczu wysokich stóp procentowych i obniżonej zdolności kredytowej dla wielu osób zakup mieszkania stał się niemożliwy. Program rządowy Pierwsze Mieszkanie to możliwość inwestycji nawet w atrakcyjnych lokalizacjach, jak np. Św. Michała Poznań. Zdecydowanie warto skorzystać z tego programu –  to szansa na uzyskanie kredytu na dobrych, stabilnych warunkach oraz świetna motywacja do oszczędzania na zakup własnego M.