Kupno mieszkania krok po kroku od dewelopera

Blog o mieszkaniach - Konimpex-Invest
Kupno mieszkania Krok po Kroku od Dewelopera | Blog - Konimpex-invest

Kupno mieszkania to decyzja, którą zazwyczaj podejmuje się raz w życiu. Dlatego też ważne, by wcześniej  poznać dostępne oferty i ustalić swoje preferencje. Czy chcemy żyć w centrum miasta, czy może na jego obrzeżach? Jakie jeszcze pytania trzeba sobie zadać i na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Jak wygląda kupno mieszkania krok po kroku? Jako doświadczony deweloper w Poznaniu podpowiemy Ci, co zrobić, by zakupione własne M było tym wymarzonym!

KUPNO MIESZKANIA - JAK ZROBIĆ PIERWSZY KROK?

Jak wygląda kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku? Co należy zrobić już na samym początku? Przede wszystkim warto zorientować się, co oferują deweloperzy na rynku nieruchomości, i poszukać zaufanej firmy. Co w przypadku, gdy nie mamy wystarczającej ilości gotówki na własne M? Wówczas, zanim zaczniemy wybierać interesującą nas inwestycję, czy to już istniejącą, czy będącą dopiero w planach, lepiej udać się do banku. Wykwalifikowany doradca kredytowy, na podstawie informacji o:

  • formie zatrudnienia,
  • uzyskiwanych dochodach,
  • historii kredytowej,

poinformuje nas, na jaki kredyt możemy liczyć. Warto zweryfikować oferty różnych banków, by w razie pozytywnych decyzji móc wybrać najkorzystniejszą ofertę.

WYBIERAMY WŁASNE, WYMARZONE LOKUM!

Gdy wiemy już, jakie środki możemy przeznaczyć na kupno mieszkania od dewelopera, warto dokładnie przyjrzeć się interesującym nas ofertomNa co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera? Przede wszystkim na:

  • Wiarygodność i renomę dewelopera - należy sprawdzić, jakie inwestycje ma już na koncie dana firma i czy jest właścicielem gruntu, na którym zamierza zrealizować inwestycję (można to zweryfikować w księgach wieczystych, dostępnych online, na stronie internetowej prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości). W siedzibie dewelopera możemy zapoznać się z projektem architektoniczno-budowlanym, odpisem z KRS czy sprawozdaniem z działalności z ostatnich 2 lat, które pozwoli nam upewnić się, że firma działa rzetelnie.
  • Lokalizację - ważna jest zarówno bliskość centrum i infrastruktury, takiej jak sklepy, szkoły czy przychodnie lekarskie, jak i terenów zielonych; zapoznajmy się z także z planem zagospodarowania przestrzennego, by dowiedzieć się, jak w przyszłości będzie wyglądało otoczenie naszego osiedla i czy za kilka lat tuż pod blokiem nie zostanie postawione centrum handlowe.
  • Metraż - w zależności od możliwości finansowych i osobistej sytuacji należy wybrać wielkość mieszkania i układ; single chętnie wybierają kawalerki, parze wystarczy dwupokojowe mieszkanie, ale osoby planujące założenie rodziny z pewnością wolałyby 3- lub 4-pokojowe lokum. Trzeba także sprawdzić, czy przysługuje nam miejsce parkingowe na terenie osiedla, czy w garażu.

Centrum miasta czy spokój na jego obrzeżach? Niestety często kupno mieszkania wiąże się z wyborem pomiędzy bliskością miejskich atrakcji, a dostępem do zieleni. Jednak mieszkania od dewelopera zazwyczaj usytuowane są blisko parków, a przy okazji oferują także dogodny dojazd komunikacją miejską i samochodem do rynku czy miejsc rozrywki. Zakup mieszkania położonego w takiej lokalizacji z pewnością zapewni szybki dojazd do pracy i pozwoli oszczędzić czas choćby na zawożenie dzieci do szkoły.

KUPNO MIESZKANIA OD DEWELOPERA KROK PO KROKU - CZAS NA UMOWY I FORMALNOŚCI

Po zweryfikowaniu wiarygodności dewelopera i wyborze planowanej inwestycji lub istniejącego już rzeczywiście lokalu, warto zawrzeć:

  • umowę rezerwacyjną konkretnego mieszkania,
  • umowę deweloperską.

Umowa rezerwacyjna daje nam pewność, że mieszkanie nie zostanie kupione przez kogoś innego. Na określony czas deweloper wyłącza dane lokum z puli dostępnych mieszkań. Wówczas my, jako kupujący, mamy czas na przeprowadzenie procedury kredytowej w celu pozyskania środków na zakup mieszkania.

Warto podpisać także umowę deweloperską w formie aktu notarialnego (koszty jego sporządzenia strony ponoszą po połowie) z możliwością odstąpienia od jej postanowień (w razie odmownej decyzji kredytowej). Taka umowa zobowiązuje strony do zawarcia w przyszłości docelowej umowy kupna-sprzedaży przenoszącej własność istniejącego już budynku. Umowa deweloperska może zostać zawarta nawet wówczas, gdy inwestycja jeszcze nie powstała, a jest dopiero w planach. W takiej umowie powinno się znaleźć jak najwięcej szczegółów dotyczących transakcji, nieruchomości i jej otoczenia, m.in. takich jak:

  • termin zakończenia prac,
  • stan prawny nieruchomości (oznaczenie właściciela i ewentualnych obciążeń),
  • standard wykończenia,
  • powierzchnia i układ pomieszczeń,
  • oznaczenie lokalu w budynku,
  • cena (z podatkiem VAT) i oznaczenie stron,
  • wysokość rat i terminy wpłat,
  • określenie warunków odstąpienia od umowy, a także wysokości odsetek i kar umownych dla stron.

Integralną części umowy deweloperskiej jest tak zwany prospekt informacyjny. Znajdują się w nim m.in. informacje o doświadczeniu dewelopera oraz o planowanych inwestycjach w promieniu 1 km. Ten dokument należy dokładnie zweryfikować, by zakup mieszkania od dewelopera nie okazał się problemem. Warto sprawdzić, czy w najbliższym czasie w pobliżu nie zostanie wybudowana droga szybkiego ruchu, oczyszczalnia ścieków czy wysypisko śmieci.

SKUTKI UMOWY DEWELOPERSKIEJ

Zakup mieszkania od dewelopera krok po kroku pozwoli wprowadzić się do własnego M. Jednak po podpisaniu umowy deweloperskiej i uzyskaniu kredytu aktualizuje się obowiązek płatności rat (nawet wówczas, gdy inwestycja jeszcze nie istnieje). Dzięki tzw. ustawie deweloperskiej pieniądze nabywcy są jednak chronione - my dokonujemy przelew na określone, indywidualne konto, a bank wypłaca je deweloperowi w określonych transzach, po zakończeniu danego etapu inwestycji (rachunek powierniczy otwarty), lub po sfinalizowaniu całego przedsięwzięcia (rachunek powierniczy zamknięty).

ZAKOŃCZENIE INWESTYCJI, CZYLI ODBIÓR MIESZKANIA OD DEWELOPERA

Jednym z ostatnich kroków do realizacji marzeń o własnej przestrzeni jest odbiór mieszkania od deweloperaNastępuje on wówczas, gdy deweloper zakończył prace i otrzymał pozwolenie na użytkowaniu lokalu. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, powinniśmy je zgłosić i zadbać, by znalazły się w protokole odbioru. W ciągu 14 dni deweloper odpowie w sprawie zgłoszonych wad, w ciągu 30 dni, w przypadku uznanej usterki, powinna ona zostać zlikwidowana.

Kupno mieszkania kończy się podpisaniem z deweloperem umowy przenoszącej własność lokalu mieszkalnego. Zazwyczaj wówczas otrzymujemy także klucze do mieszkania. Nie pozostaje nam nic innego, tylko… przeprowadzka!

Zakup mieszkania od dewelopera nie musi wiązać się z nieprzespanymi nocami i stresem. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda kupno mieszkania krok po kroku. Uzbrojony w potrzebną wiedzę sprawisz, że wybór mieszkania w Poznaniu lub jakimkolwiek innym mieście będzie przyjemnością, a nie utrapieniem.

5 października 2022

Koszty utrzymania mieszkania - o czym warto pomyśleć przed zakupem własnego M

Koszty utrzymania mieszkania niepokojąco rosną. Spowodowane są one wieloma czynnikami - zarówno geopolitycznymi, polityki krajowej, jak i sytuacji ekonomicznej na świecie. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że wiele osób zastanawia się nad tym, w co najlepiej zainwestować - w mieszkania z rynku pierwotnego, a może wtórnego? Gdy w grę wchodzą tak duże koszty, warto zastanowić się nad każdym aspektem. 

Inwestycje
w sprzedaży

Wysokiej jakości wykończenie, dobra lokalizacja i bliskość natury  - kluczem do znalezienia wymarzonego mieszkania.

Zobacz, co mamy do zaoferowania, może znajdziesz tu swoje wymarzone mieszkanie?

Inwestycje  w sprzedaży